9.4 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024
DomůFinanceResort financí nesouhlasí se změnou výpočtu úlevy na dani z příjmů

Resort financí nesouhlasí se změnou výpočtu úlevy na dani z příjmů

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Poznejte Cardano, decentralizovanou kryptoměnu a blockchainovou platformu

Už možná znáte kryptoměnu, která spoléhá na technologii Proof-of-Stakes...

Znáte kryptoměnovou burzu Binance?

Pokud se zajímáte o kryptoměny a způsoby, jak je...

Znáte oblíbené a kvalitní registrační pokladny od Dotykačky?

Je mnoho způsobů, jak si můžeme pomoct k úspěšnějšímu...

Platina

Platina je drahý kov, který se stal stále populárnější...
- Komerční sdělení -časopis

Novelu zákona o regionální investiční pomoci prosazuje resort hospodářství.

Ministerstvo financí nesouhlasí se změnou způsobu výpočtu úlevy na dani z příjmů jako formy investičního stimulu, kterou v návrhu novely zákona o regionální investiční pomoci prosazuje resort hospodářství.

Ten chce dočasně vypustit koeficient 0,5, kterým se násobí základ daně a prodloužit období, během kterého si příjemce investiční pomoci může úlevu na dani z příjmů uplatňovat.

Vyšší flexibilita pro firmy
Ministerstvo hospodářství argumentuje, že tato změna umožní firmám větší flexibilitu při čerpání této formy pomoci s ohledem na nepředvídatelné okolnosti způsobené energetickou krizí.

Resort financí však v zásadní připomínce zrušení koeficientu odmítá. Upozorňuje, že by to způsobilo dočasný fiskální výpadek na úrovni 15 milionů. eur, který není rozpočtově kryt.

„V doložce vybraných vlivů je jako hlavní důvod navrhovaných změn uvedena energetická krize. Řešení jejích negativních dopadů na podniky má za cíl režim státní podpory, přičemž v tomto případě by šlo o dodatečnou nepřímou podporu v podobě uvolnění podmínek. V předloženém materiálu chybí detailnější analýza, která by poukazovala na potřebu zrušení koeficientu, například z titulu neschopnosti firem čerpat celou daňovou úlevu v čase,“ argumentuje ministerstvo.

Spor o koeficient i časový rámec
Současné nastavení, berouce v úvahu 10letý horizont a koeficient 0,5, je podle něj dostačující. Na základě analýzy daňových přiznání je přitom průměrné čerpání investiční podpory pod úrovní koeficientu 0,5.

„Z toho vyplývá, že ne všechny podniky již v současnosti využívají tento nástroj v maximální možné míře. Z pohledu daňové politiky není ideální umožnit firmě odepsat celou daňovou povinnost z důvodu nechtěné optimalizace daňové povinnosti,“ pokračuje resort financí.

Navrhované nezapočítávání nejbližších zdaňovacích období je podle něj neopodstatněně dlouhé, protože negativní vlivy energetické krize v podobě vysokých cen jsou prognózovány jen na příští dva roky.

Ministerstvo hospodářství vypracovalo návrh novely zákona o regionální investiční pomoci jako reakci na energetickou krizi.

Jejím prostřednictvím navrhuje dočasně zmírnit některé podmínky a povinnosti investorů, kteří získali investiční pomoc. Rovněž plánuje postupovat iv případě nových investic, kdy se firmy o pomoc teprve ucházejí nebo budou ucházet.

Nejde přitom o nové řešení, obdobně stát reagoval iv případě pandemie COVID-19. Změny by měly platit od dubna příštího roku.

Návrh se přitom zaměřuje výlučně na zmírnění některých podmínek pro poskytnutí regionální investiční pomoci a souvisejících povinností z hmotného a časového hlediska.


Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.


Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek