9.7 C
Brno
Pátek, 1 března, 2024
DomůRady a NávodyVýjimečný den v Trnavě a okolí. Takto skvěle se dá strávit čas...

Výjimečný den v Trnavě a okolí. Takto skvěle se dá strávit čas v Malém Římě

Date:

Nenechte si ujít

Poznejte Cardano, decentralizovanou kryptoměnu a blockchainovou platformu

Už možná znáte kryptoměnu, která spoléhá na technologii Proof-of-Stakes...

Znáte kryptoměnovou burzu Binance?

Pokud se zajímáte o kryptoměny a způsoby, jak je...

Znáte oblíbené a kvalitní registrační pokladny od Dotykačky?

Je mnoho způsobů, jak si můžeme pomoct k úspěšnějšímu...

Platina

Platina je drahý kov, který se stal stále populárnější...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...
- Komerční sdělení -časopis

Na své si v Trnavě přijdou dospělí i děti.

Nejznámější atrakcí, kterou v historickém centru města Trnavy nevynechá žádný turista, je městská věž. Stavba je vysoká 57 metrů a byla postavena v 16. století.

Z jejího vrcholu uvidíte město z ptačí perspektivy včetně věží kostelů, kterých je v Trnavě opravdu mnoho. Výtah sice není součástí této skoro pětisetleté stavby, ale problémem nebude ani výstup s dětmi.

Ochotný personál vám kočárek pohlídá v přízemí a malé návštěvníky určitě zaujme hodinový stroj či barokní toaleta uvnitř věže. Její otevírací hodiny jsou každý den od 10:00. do 18:00.

Pokud odstartujete den v regionu Trnava již ráno, tak v 10:30. stihnete absolvovat pravidelnou bezplatnou prohlídku města Trnavy. Pondělky, středy a pátky vás průvodce v historickém kostýmu provede těmi nejvýznamnějšími sakrálními památkami. Nebude chybět návštěva Baziliky sv. Mikuláše a Katedrály sv. Jana Křtitele.

Dozvíte se také historii města či příběh o plačícím obraze. Každé úterý a čtvrtek vám průvodce ukáže ty nejkrásnější světské památky, jakými je trnavská radnice se žalářem či městské opevnění, které je největším cihlovým opevněním ve střední Evropě.

Prohlídky s průvodcem jsou vhodné pro rodiny s dětmi i pro cizojazyčné návštěvy. Profesionální průvodce rád přizpůsobuje prohlídku složení každé skupiny individuálně, možnost absolvovat je máte až do konce srpna.

Pro ty, kteří mají rádi vlastní tempo a chtějí se dozvědět něco o historii města, Trnava nabízí alternativu hodnou 21. století. K dispozici máte rovnou dva online průvodce. Mobilní aplikace Špacířka Trnavou vás provede nejvýznamnějšími památkami města pomocí audionahrávek, přičemž má celkem 12 zastávek.

Dětem se bude jistě líbit online GPS hra Mocný opasek. Kromě hlasu Kamila Mikulčíka v audioprůvodci je budou celým příběhem doprovázet i sochy umístěné na hradbách.

Trnava je známá svou kávovou a snídaňovou kulturou. Z široké nabídky kaváren a restaurací si jistě vyberete tu nejvhodnější podle svého vkusu. Snídaňové menu si na více místech můžete navíc vychutnat i během dne.

V historickém centru se nachází několik známých kaváren, které jsou centrem trnavského korza, ale najdete i tišší restaurace v historických budovách či dokonce kavárnu přímo v synagoze z konce 19. století.

Program ve městě můžete dětem zpestřit návštěvou lanového centra ve sportovním areálu Slávia. Naleznete zde nižší lanové překážky pro menší, ale i ty výše pro pokročilé lezce. Tvoří je rozsáhlý komplex lanových překážek ve výšce osm až 13 metrů nad zemí. Nechybí adrenalinový seskok Big Swing, ani Tarzanův skok na čtyři světové strany. Specialitou lanového centra Lanáč je Powerfan – první simulace volného pádu z výšky 13 metrů na Slovensku i v Česku.

Zajímavá okolní místa
Z města se za 25 minut dostanete autem k jediné zpřístupněné jeskyni na západním Slovensku – k jeskyni Driny. Ta je v porovnání s ostatními zpřístupněnými jeskyněmi na Slovensku, ve kterých převládají mohutnější podzemní prostory, složená spíše z užších tajemných puklinových chodeb a děr.

Kromě nich se zde nachází také přírodní výzdoba v podobě stalagmitů, stalaktitů, sintrových vodopádů či jezírek. Jeskyně se nachází 36 metrů pod povrchem a je ukryta pod vrchem Drienka, na který vede značená trasa, přičemž se vám z něj naskytne výhled na okolí.

Jeskyně je přístupná pouze s průvodcem v organizovaných skupinách od dubna do října. V zimním období zde totiž zimuje až 11 druhů chráněných netopýrů, některé lze vidět i v létě. Teplota je zde celoročně mezi 5 až 9°C s vlhkostí až 97%.

Během návštěvy si proto dávejte pozor na teplotní šok a malým návštěvníkům určitě přibalte vrstvu oblečení. Jeskyně je zpřístupněna v délce 410 ma její prohlídka trvá asi 35 minut. Absolvovat ji můžete od úterý do neděle od 9:00. ráno každou celou hodinu až do 16:00.

Z jeskyně Driny se můžete vydat směrem do obce Smolenice a projet se krásným parkem na Smolenický zámek. Přímo pod ním naleznete místní medovinářství Včelovina, které leží uprostřed přírody a má dokonce i vlastní včelařskou zahradu. Je tak klidným a bezpečným prostorem pro rodiče i děti od toho nejmenšího věku. Při západu slunce si zde můžete vychutnat sladký medový dezert nebo medovinu.

Romantickou zahradu plnou růží, anglický zámeček s parkem a rodinné medovinářství můžete navštívit, pokud se z Trnavy vydáte do obce Dolná Krupá, vzdálené 10 minut cesty autem.

Nachází se zde areál Medolandie s více atrakcemi. Děti se zabaví hrou ve Včeličkově, rodinné medovinářství najdete ve Ville Apimed a vedle něj rozárium M. H. Chotekové, kde roste přes 2300 růží.

S ním sousedí i rozsáhlý park patřící k anglickému zámečku, kde Ludwig van Beethoven složil Sonátu měsíčního svitu. Koncem 19. a začátkem 20. století zde vzkvétalo rozárium, které patřilo hraběnce Marie Henriete Chotekové.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek