V regionu na vás čekají unikáty, jejichž návštěvu si určitě naplánujte.
Nejdelší visutý most na světě
V rekreační oblasti Dolní Morava otevřeli letos v květnu nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721, který překlenuje údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum. Most je jednosměrný a jeho šířka je pouhých 1,2 metru.
Kromě jeho délky 721 metrů je zajímavá také jeho výška nad zemí, která je 95 metrů. Vstup na něj je za chatou Slaměnka, u horní stanice sedačkové lanovky na Sněžník. Po překonání údolí se na druhé straně mostu návštěvníkům otevírá možnost blíže poznat zdejší přírodu a historii, jelikož zde vznikla i naučná stezka „Most času“, s prvky rozšířené reality pomocí displeje mobilního telefonu.
Jedinečně zpracovaná hra s 9 naučnými panely se věnuje ochraně přírody a historii a životnímu příběhu jedné konkrétní rodiny z Dolní Moravy, na pozadí událostí dějin od roku 1935 po současnost.
V jednom momentě může být na mostě maximálně 500 osob. Na most mohou jet děti bez omezení výšky a věku pouze v doprovodu dospělé osoby. Psi a jiní domácí mazlíčci však mají vstup zakázán a také se na most z bezpečnostních důvodů nedostanete s dětským kočárkem, kolem či na invalidním vozíku.
Projděte se v oblacích
Návštěvu Sky Bridge 721 si můžete zpestřit i další adrenalinovou atrakcí. V těsném sousedství vstupu na most je Chodník v oblacích vybudován v roce 2015, který svým tvarem evokuje let nočního motýla.
Na vrchol 55 metrové vysoké stavby se dostanete po dřevěných stezkách, ale k přesunu z jednoho patra na druhé můžete vyzkoušet i atrakci zvanou „rukáv“, který je vyroben z husté sítě provazů. K rychlé cestě dolů můžete využít 100 metrový tobogán.
Na vrcholu věže je i další adrenalinová atrakce, oddechová síťová kapka, která otestuje vaši odvahu. Milovníci adrenalinu se při návratu zpět do údolí mohou spustit buď na kolech nebo na nejdelší bobové dráze v Česku.
Trať má délku více než 3 kilometry, nachází se na ní 25 zatáček, dvojnásobný 360° „kolotoč“, smyčka ve tvaru osmičky a podzemní tunel. Při jízdě na dráze se sklonem až 30% vyvinete rychlost až 50 km/h, a to už je pořádná jízda.
Pro ty méně odvážné je k dispozici na cestu dolů sedačková lanovka, případně se můžete vydat i pěšky. U dolní stanice lanovky se nacházejí populární Mamutíkovy dětské zážitkové parky, kterým dominuje obrovský mamut.
Nejzachovalejší městské hradby
Jak z pohádky vypadá město Polička na Českomoravském pomezí, při vstupu do kterého na vás dýchne závan středověké historie. V rodišti známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů se můžete projít po městských hradbách, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě.
Hradby o celkové délce 1220 metrů byly postaveny ve 2. polovině 14 století, mají úctyhodnou šířku 2 až 2,5 metru, jsou až 8 metrů vysoké a jsou zpevněny 19 baštami.
Kromě historického centra a hradeb nevynechejte ani návštěvu pokoje, nacházejícího se ve věži kostela sv. Jakuba, kde hudební skladatel žil s rodinou do svých 11 let. Jeho otec pracoval totiž jako „věžník“ a jeho úkolem zde bylo držet stráž ve dne v noci v případě vypuknutí požáru ve městě, natahovat věžní hodiny a zvonit.
Pokud sem vystoupíte po 192 schodech budete odměněni nejen zajímavou prohlídkou pokojíčku, ale také jedinečným výhledem na celé město a jeho blízké okolí. Při procházce městem si prohlédněte také hlavní Palackého náměstí s krásnou barokní radnicí a 22 metrů vysokým morovým sloupem, který podle některých znalců umění nemá v Čechách obdoby.
Poznejte tajemství starých řemesel
V centru podhorského městečka Letohrad naleznete pozoruhodné Muzeum řemesel, které bylo otevřeno v roce 2000 a je jedním z hlavních turistických cílů východních Čech. Zavzpomínáte si zde na zašlé staré časy a určitě se zde nebudete nudit ani vy a ani vaše děti.
Muzeum je umístěno v citlivě zrekonstruovaném památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750 as plochou více než 1300 metrů čtverečních jde o největší muzeum svého druhu v Česku. Můžete zde vidět více než 50 ucelených expozic starých řemesel a živností a poznáte i řemesla, která dnes již zcela zanikla.
Historicky se jedná o ukázky řemesel z období let 1840 až 1930. Mezi nejzajímavější exponáty zde patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů.
K prohlídce si můžete vybrat z několika tras. Hlavní trasa A nabízí zmiňovanou expozici řemesel ve třech patrech sýpky. Tato prohlídka je individuální bez průvodce, mechanická trasa řemesel B je naopak možná jen s průvodcem, jelikož je spojena is praktickými ukázkami řemeslných strojů.
Nevšedním zážitkem je i návštěva expozice zubní a gynekologické ordinace, kde si můžete prohlédnout dvě stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960.
Unikátní muzeum dýmek
Za návštěvu v regionu určitě stojí i jediná průmyslová továrna na výrobu dýmek v České republice – BPK ve městě Proseč. Ty se zde vyrábějí již od roku 1842 a vyvážejí do více než 40 zemí světa.
Jejich výroba vyžaduje kvalitní ruční práci a neustálou kontrolu, aby si zachovaly svou tradiční a léty zkušeností získanou kvalitu. Základní surovinou je briárové dřevo, které do Čech dovážejí z Itálie.
Při prohlídce uvidíte celý výrobní proces, od výběru dřeva, až po balení a přípravu k expedici Zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro Prosečsko typické a které se zde zachovalo dodnes, se dozvíte iv Muzeu dýmek, které se nachází na náměstí.
Naleznete zde jedinečnou sbírku dýmek vyráběných na území Prosečska, doplněnou o vzácné kousky dýmek z celého světa. Městečko bylo v minulosti centrem „kuřkařství“ v Čechách, za První republiky se zde nacházelo až 16 výrobní dýmek.
Expozice dýmek prezentuje unikátní kolekci přibližně 300 těchto předmětů od různých zdejších výrobců, časově zahrnuje období od konce 19. století po současnost. Nechybí zde ani vzorky materiálů, ze kterých se dýmky vyrábějí a nástroje určené k jejich zhotovení.
Muzeu darovali své vlastní dýmky i některé ze známých českých a slovenských osobností jako například Ján Kanyza, Ján Hrušínský. Karel Schwarzenberg nebo Dušan Klein a jsou vystaveny mezi exponáty.