9.7 C
Brno
Pátek, 1 března, 2024
DomůRady a NávodyMnoho tváří Záhoří: Toto vše se v regionu vyplatí vidět nejen během...

Mnoho tváří Záhoří: Toto vše se v regionu vyplatí vidět nejen během léta

Date:

Nenechte si ujít

Poznejte Cardano, decentralizovanou kryptoměnu a blockchainovou platformu

Už možná znáte kryptoměnu, která spoléhá na technologii Proof-of-Stakes...

Znáte kryptoměnovou burzu Binance?

Pokud se zajímáte o kryptoměny a způsoby, jak je...

Znáte oblíbené a kvalitní registrační pokladny od Dotykačky?

Je mnoho způsobů, jak si můžeme pomoct k úspěšnějšímu...

Platina

Platina je drahý kov, který se stal stále populárnější...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...
- Komerční sdělení -časopis

Záhorácký region nabízí několik zajímavých lokalit.

Skalice
Jednou z oblíbených turistických lokalit na Záhoří je město Skalica. Kromě historických objektů ve městě zde naleznete také možnosti na aktivní vyžití v jeho okolí.

Mezi nejvýznamnější atrakce patří věž Farského kostela sv. Michala Archaniela s pokojem hlásníka, který kdysi na této věži sloužil. Mezi bohatou výzdobu jeho interiéru patří oltářový obraz od vídeňského malíře Františka Maulbertsche, výzdoba a oltářová architektura pochází převážně ze 17. a 18. století. Velmi ceněné jsou i varhany, které patří mezi nejvzácnější a nejstarší na Slovensku.

Ve městě si prohlédněte i sousední jezuitský kostel a malovaný Dům kultury z roku 1905, který je dílem architekta Dušana Jurkoviče. Stěny a oponu jeho divadelního sálu zdobí malby od Jože Uprky a Antoše Frolky.

Ve františkánském klášteře ve vinotéce, případně v trdlárně od Havlíků si můžete koupit i slavnou specialitu Skaličanov – Skalický trdelník. Recept na tuto specialitu z těsta a vlašských ořechů přinesl do Skalice koncem 18. století sedmihradský kuchař hraběte Gvadányiho, který měl ve městě svůj palác. V roce 2007 získal Skalický trdelník jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou značku Evropské unie a tento název mohou mít pouze trdelníky vyrobené na území okresů Skalica a Senica.

Tradici má ve městě i vinařství, které je svými víny Skalický rubín a Skalická frankovka známé i za hranicemi Slovenska. Je charakteristické svojí plnou chutí, výrazným obsahem taninů a svojí rubínovo-červenou barvou.

Baťův kanál
U Skalice si můžete udělat s rodinou i pěkný výlet v podobě plavby na lodi na známém Baťově kanálu. Tato stavba vznikla ve 30. letech 20. století jako projekt, využívaný k zavlažování území a později se tento úsek stal součástí plavební cesty, kterou by mohly využívat k přepravě hnědého uhlí.

Pro účely turismu se kanál začal využívat v 90. letech. Plavební trasa dlouhá 55 kilometrů začíná v přístavu ve Skalici a končí v moravských Otrokovicích, kam se mohou ti, co mají zájem absolvovat plavbu celým kanálem, dopravit za 5 až 6 dní.

Na kanálu je 13 plavebních komor, které pomáhají překonávat výškové rozdíly. Přístav Skalica – Baťův kanál se nachází asi čtyři kilometry od centra města a najdete zde mola, dětské hřiště, vyhlídkovou věž, možnost zapůjčení si kajutových člunů, motorových loděk či rybářských potřeb.

Oblibě se zde těší i vícedenní plavby na kajutových lodích i na motorových člunech, kdy účastníci plaveb prospí v ubytovacích zařízeních nebo v přístavech ve stanech po silnici.

Kam za vodou
Uprostřed borových lesů nedaleko známého poutního města Šaštín-Stráže se nachází rekreační středisko Gazárka, které tvoří komplex pěti jezer s vybudovanými písečnými plážemi.

Kdysi se zde těžil písek, dnes se jezera využívají k rekreaci, rybaření, okolí i k houbaření, návštěvníci zde mají k dispozici i lesní cestičky a chodníčky, které je provedou blízkou přírodou.

Součástí Gazárky je i možnost parkování, ubytování v přilehlé chatové oblasti, dále možnosti cykloturistiky, sportovních atrakcí, jako je volejbal, tenis, petang, člunkování, plavání, minigolfové hřiště nebo nordic walking a také možnost půjčit si šlapadla či čluny. Pro nejmenší jsou v areálu vybudovány různé prolézačky a skluzavky. V areálu najdete také bufety, restauraci a k dispozici jsou také sprchy a toalety.

Další alternativou je Kunovská přehrada u Senice. S městem je spojena cyklostezkou, která je během příjemných letních večerů skvělým místem ke sportu.

Přehrada nabízí kromě koupání i možnost rybaření nebo člunkování. K dispozici jsou zde sociální zařízení, parkoviště, ubytování či loděnice, ve které se dají zapůjčit loďky, kajaky, paddlebordy i šlapadla.

Přehradu lemuje písečná pláž dlouhá 250 metrů, na které se nacházejí lehátka a slunečníky, které jsou volně dostupné pro návštěvníky.

U vodní nádrže se nachází také park, který je skvělým úkrytem před ostrým sluncem. Zabavit se zde dá také prostřednictvím sportovních aktivit, jako jsou plážový volejbal, minigolf či tenisové hřiště a několik dětských houpaček a prolézaček pro děti.

Nejmenší zde určitě potěší i nové nízké 50 metrů dlouhé lanové centrum s obrovským mraveništěm, vyrobeným z akátové kulatiny, s prolézacím tunelem a velkými dřevěnými maketami mravenců. A ani hladoví zde určitě nebudete. Bufet nad pláží nabízí tradiční „koupaliskové“ dobroty.

Smrdáky
Na Záhoří se nacházejí i nejlepší přírodní lázně ve střední Evropě pro léčbu kožních chorob a chorob pohybového aparátu, jejichž název pochází od charakteristického zápachu sirovodíkových pramenů.

Lázeňství ve Smrdácích má zhruba 200letou tradici a ze zranění se zde léčili již napoleonští vojáci, kteří přebývali u místních sedláků. Krátce nato postavili lázeňský dům a zámeček – dnešní léčebný dům Mír, určený k ubytování šlechtických hostů.

Specializací lázní je především léčba psoriázy, ichtyózy či atopického ekzému v kombinaci s nemocemi pohybového aparátu s využitím této sirovodíkové minerální vody a sirného bahna.

Do lázní však nemusíte jít jen léčit se. Nabízejí zde i možnosti relaxačních pobytů zaměřených na načerpání energie, případně pobyty na regeneraci unavené a namáhané pokožky. Oblíbeným místem odpočinku a relaxu je také 16-hektarový lázeňský park.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek