9.7 C
Brno
Pátek, 1 března, 2024
DomůInvesticeInflace se podle analytiků dostane i přes hranici 15 procent

Inflace se podle analytiků dostane i přes hranici 15 procent

Date:

Nenechte si ujít

Poznejte Cardano, decentralizovanou kryptoměnu a blockchainovou platformu

Už možná znáte kryptoměnu, která spoléhá na technologii Proof-of-Stakes...

Znáte kryptoměnovou burzu Binance?

Pokud se zajímáte o kryptoměny a způsoby, jak je...

Znáte oblíbené a kvalitní registrační pokladny od Dotykačky?

Je mnoho způsobů, jak si můžeme pomoct k úspěšnějšímu...

Platina

Platina je drahý kov, který se stal stále populárnější...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...
- Komerční sdělení -časopis

Úroveň inflace v příštím roce bude záviset hlavně na opatřeních, která budou přijata na evropské i národní úrovni.

Inflace podle odhadů analytiků přesáhne hranici 15 procent.

Říjnová inflace dosáhla meziročního růstu až o 14,9 procenta. Ve srovnání se zářím, kdy ceny zboží a služeb zdražily o 14,2 procenta, tak dosáhla opět vyšší úrovně a už osmý měsíc po sobě se drží na dvouciferné hodnotě.

„Očekáváme, že v následujících měsících se bude inflace držet nad hranicí 15 procent,“ řekla analytička 365.bank Jana Glasová.

Ceny potravin budou v následujících měsících podle ní růst, a to z důvodu rostoucích cen energií iz důvodu horší úrody ve více evropských zemích, které trápily sucha.

„Za celý letošní rok očekáváme průměrnou inflaci na úrovni kolem 12 procent,“ doplnila Glasová.

„Vysoká srovnávací báze by přece jen mohla v samém závěru roku jemně zpomalit zrychlování meziroční inflace. Na rozdíl od našich původních očekávání však už zpomalení dynamiky jejího růstu neočekáváme a v závěru roku by míra meziroční inflace měla významněji překročit i úroveň 15 procent,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Dalšímu zrychlování inflace však budeme podle analytiků čelit od začátku příštího roku 2023, kdy se do inflace promítne zvýšení regulovaných cen energií. To souvisí s prudce rostoucími cenami plynu i elektrické energie na světových trzích.

Úroveň příští inflace bude podle Glasové záviset hlavně na opatřeních, která se přijmou na evropské i na naší národní úrovni s cílem zmírnit dopady drahých energií na domácnosti i na firmy.

V případě, že přijatá opatření zamezí extrémnímu nárůstu regulovaných cen, tak průměrná inflace by se v roce 2023 mohla podle Glasové pohybovat na úrovních kolem 16 procent.

„Při výraznějším nárůstu regulovaných cen energií by inflace mohla překročit až hranici 20 procent,“ řekla Glasová. Při plném promítnutí tržních cen posledního roku do cen pro domácnosti by se v lednu mohla podle Koršňáka inflace až zdvojnásobit a pohybovat kolem úrovně 30 procent.

\“Tento scénář však nepovažujeme za pravděpodobný, vládní opatření by měla tlumit nárůst regulovaných cen energií alespoň částečně,\“ uvedl Koršňák.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek