Největší problém mají a budou mít ti nejchudší, zejména příjemci minimálních důchodů.
Aktuálně je v důsledku nízkých důchodů, nedostatečné pomoci a zdražování pod hranicí chudoby asi půl milionu seniorů.
Uvedl to Martin Halás z Institutu pro výzkum sociálně-ekonomických rizik IVRA.
„Chudoba válcuje letos staré a nemocné. Na začátku roku 2022 bylo pod hranicí chudoby 424 eur měsíčně 27 procent z celkového počtu 1,1 milionu seniorů, příjemců starobních důchodů, tedy více než 306 tisíc seniorů. V důsledku nízkých starobních, starobních starobních pomoci ze strany státu a zdražování padlo pod hranici chudoby dalších více než 187 000 příjemců starobních důchodů, počet seniorů pod hranicí chudoby tak hrozivě vzrostl až na 494 000. Na začátku roku 2022 bylo pod hranicí chudoby 217 000 žen – seniorek a 89 -tisíc seniorů – mužů. Aktuálně je však pod hranicí chudoby 339 tisíc žen – seniorek a 154 tisíc seniorů – mužů,“ přiblížil.
Pro příští rok státní rozpočet je podle něj proto důležité počítat s touto chudobou, která nebude dostatečně kompenzována ani při zvyšování starobních důchodů o 11,8 procenta v lednu 2023.
Největší problém mají a budou mít ti nejchudší, zejména příjemci minimálních důchodů. Stát bude muset seniorům v plné míře kompenzovat nejen zdražování v letošním a příštím roce, ale také „uhlídat“ ceny energií či ceny léků. „Také bude podle něj třeba co nejdříve rozmrazit minimální důchody,“ zdůraznil.
Institut zároveň připomněl, že průměrný důchod pobírá 54 procent všech seniorů, ale až 61 procent všech žen.
Důchod do 705 eur má 87 procent všech seniorů, příjemců starobních důchodů, ale až skoro 92 procent všech žen.
Ženy jsou takto obecně podstatně více konfrontovány s chudobou, a to v produktivním věku, ale i v důchodu.