0.1 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
DomůInvesticeInflace v eurozóně dosáhla v říjnu rekord, zrychlení však bylo mírnější

Inflace v eurozóně dosáhla v říjnu rekord, zrychlení však bylo mírnější

Date:

Nenechte si ujít

Platina

Platina je drahý kov, který se stal stále populárnější...

Navštivte hrady a zámky v Česku, jejich sezóna opět startuje

Po dvou turbolentních letech se u našich západních sousedů...

Sever Čech je kolébkou sklářství a světový unikát.

Historie výroby skla v Libereckém kraji sestává z mnoha...

Východní Čechy jsou plné jedinečných atrakcí

V regionu na vás čekají unikáty, jejichž návštěvu si...

Výjimečný den v Trnavě a okolí. Takto skvěle se dá strávit čas v Malém Římě

Na své si v Trnavě přijdou dospělí i děti. Nejznámější...
- Komerční sdělení -časopis

Meziroční míra inflace dosáhla v eurozóně 10,6 procenta.

Růst spotřebitelských cen v eurozóně dosáhl v říjnu nového rekordu, tempo růstu však bylo mírnější, než uváděl rychlý odhad. TASR o tom informuje na základě konečných údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat a zprávy portálu RTTNews.

Jak informoval Eurostat, meziroční míra inflace dosáhla v eurozóně v říjnu 10,6 %. Předběžné údaje Eurostatu zveřejněné koncem října poukazovaly na zrychlení inflace až na 10,7 %. V září se spotřebitelské ceny v zemích měnové unie zvýšily meziročně o 9,9 %.

Navzdory revizi výsledků směrem dolů byla míra inflace v eurozóně v říjnu stále na nejvyšší úrovni v historii. Pro srovnání, v říjnu 2021 dosáhla 4,1 %.

V širší Evropské unii vzrostly spotřebitelské ceny meziročně v říjnu o 11,5 %, zatímco v září inflace dosáhla 10,9 %. Pro srovnání, v říjnu loňského roku činila inflace v EU 4,4 %.

Pod rekordní inflaci v eurozóně se v minulém měsíci podepsaly zejména ceny energií, které se zvýšily o 41,5 %. Následovaly ceny potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kde růst dosáhl 13,1 %.

Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily v říjnu o 1,5 %. Eurostat tak potvrdil předběžný odhad ze dne 31. října. V EU dosáhla meziměsíční inflace 1,4 %.

Nejnižší meziroční míru inflace zaznamenaly v říjnu ze zemí Evropské unie Francie (7,1 %), Španělsko (7,3 %) a Malta (7,4 %). Naopak nejpruději rostly spotřebitelské ceny v říjnu v Estonsku (22,5 %), v Litvě (22,1 %) a Maďarsku (21,9 %). Na Slovensku inflace dosáhla 14,5%.

Ve srovnání s vývojem v předchozím měsíci se meziroční míra inflace zrychlila ve 13 členských zemích včetně Slovenska, kde v září dosáhla 13,6%. V 11 státech se zpomalila a ve třech setrvala na stejné úrovni.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek