9.4 C
Brno
Pondělí, 22 dubna, 2024
DomůInvesticeInflace v eurozóně dosáhla v říjnu rekord, zrychlení však bylo mírnější

Inflace v eurozóně dosáhla v říjnu rekord, zrychlení však bylo mírnější

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Poznejte Cardano, decentralizovanou kryptoměnu a blockchainovou platformu

Už možná znáte kryptoměnu, která spoléhá na technologii Proof-of-Stakes...

Znáte kryptoměnovou burzu Binance?

Pokud se zajímáte o kryptoměny a způsoby, jak je...

Znáte oblíbené a kvalitní registrační pokladny od Dotykačky?

Je mnoho způsobů, jak si můžeme pomoct k úspěšnějšímu...

Platina

Platina je drahý kov, který se stal stále populárnější...
- Komerční sdělení -časopis

Meziroční míra inflace dosáhla v eurozóně 10,6 procenta.

Růst spotřebitelských cen v eurozóně dosáhl v říjnu nového rekordu, tempo růstu však bylo mírnější, než uváděl rychlý odhad. TASR o tom informuje na základě konečných údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat a zprávy portálu RTTNews.

Jak informoval Eurostat, meziroční míra inflace dosáhla v eurozóně v říjnu 10,6 %. Předběžné údaje Eurostatu zveřejněné koncem října poukazovaly na zrychlení inflace až na 10,7 %. V září se spotřebitelské ceny v zemích měnové unie zvýšily meziročně o 9,9 %.

Navzdory revizi výsledků směrem dolů byla míra inflace v eurozóně v říjnu stále na nejvyšší úrovni v historii. Pro srovnání, v říjnu 2021 dosáhla 4,1 %.

V širší Evropské unii vzrostly spotřebitelské ceny meziročně v říjnu o 11,5 %, zatímco v září inflace dosáhla 10,9 %. Pro srovnání, v říjnu loňského roku činila inflace v EU 4,4 %.

Pod rekordní inflaci v eurozóně se v minulém měsíci podepsaly zejména ceny energií, které se zvýšily o 41,5 %. Následovaly ceny potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kde růst dosáhl 13,1 %.

Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily v říjnu o 1,5 %. Eurostat tak potvrdil předběžný odhad ze dne 31. října. V EU dosáhla meziměsíční inflace 1,4 %.

Nejnižší meziroční míru inflace zaznamenaly v říjnu ze zemí Evropské unie Francie (7,1 %), Španělsko (7,3 %) a Malta (7,4 %). Naopak nejpruději rostly spotřebitelské ceny v říjnu v Estonsku (22,5 %), v Litvě (22,1 %) a Maďarsku (21,9 %). Na Slovensku inflace dosáhla 14,5%.

Ve srovnání s vývojem v předchozím měsíci se meziroční míra inflace zrychlila ve 13 členských zemích včetně Slovenska, kde v září dosáhla 13,6%. V 11 státech se zpomalila a ve třech setrvala na stejné úrovni.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek