Meziroční míra inflace dosáhla v eurozóně 10,6 procenta.
Růst spotřebitelských cen v eurozóně dosáhl v říjnu nového rekordu, tempo růstu však bylo mírnější, než uváděl rychlý odhad. TASR o tom informuje na základě konečných údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat a zprávy portálu RTTNews.
Jak informoval Eurostat, meziroční míra inflace dosáhla v eurozóně v říjnu 10,6 %. Předběžné údaje Eurostatu zveřejněné koncem října poukazovaly na zrychlení inflace až na 10,7 %. V září se spotřebitelské ceny v zemích měnové unie zvýšily meziročně o 9,9 %.
Navzdory revizi výsledků směrem dolů byla míra inflace v eurozóně v říjnu stále na nejvyšší úrovni v historii. Pro srovnání, v říjnu 2021 dosáhla 4,1 %.
V širší Evropské unii vzrostly spotřebitelské ceny meziročně v říjnu o 11,5 %, zatímco v září inflace dosáhla 10,9 %. Pro srovnání, v říjnu loňského roku činila inflace v EU 4,4 %.
Pod rekordní inflaci v eurozóně se v minulém měsíci podepsaly zejména ceny energií, které se zvýšily o 41,5 %. Následovaly ceny potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kde růst dosáhl 13,1 %.
Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily v říjnu o 1,5 %. Eurostat tak potvrdil předběžný odhad ze dne 31. října. V EU dosáhla meziměsíční inflace 1,4 %.
Nejnižší meziroční míru inflace zaznamenaly v říjnu ze zemí Evropské unie Francie (7,1 %), Španělsko (7,3 %) a Malta (7,4 %). Naopak nejpruději rostly spotřebitelské ceny v říjnu v Estonsku (22,5 %), v Litvě (22,1 %) a Maďarsku (21,9 %). Na Slovensku inflace dosáhla 14,5%.
Ve srovnání s vývojem v předchozím měsíci se meziroční míra inflace zrychlila ve 13 členských zemích včetně Slovenska, kde v září dosáhla 13,6%. V 11 státech se zpomalila a ve třech setrvala na stejné úrovni.